بهترین زمان برای تعویض روغن موتور

 

نقش روغن موتور در خودرو :


روغن موتور برای عملکرد موتور خودرو حیاتی است و نقش اساسی در سلامت آن ایفا می‌کند. در زیر به برخی از کارکردهای روغن موتور اشاره می‌کنیم:

_ روانکاری قطعات موتور
_ کاهش دمای موتور و خنک کردن قطعات
_ جذب دوده‌های حاصل از احتراق

 

چرا عوض کردن روغن موتور مهم است؟


روغن‌های موتور در قلب خودرو جریان دارند زیرا عملکرد اصلی آن‌ها خنک کردن، تصفیه و پاکسازی، آب‌بندی و حتی روان کاری است. بنابراین طبیعی است که خواص روز اول را پس از یک دوره استفاده از دست بدهند.

یکی از مهم ترین خواصی که در روغن موتور خودرو در طول زمان تغییر می‌کند ویسکوزیته (غلظت روغن موتور) یا همان گرانروی است. روغن‌های موتور پس از یک دوره استفاده غلیظ می‌شوند، ذرات فلزی یا تراشه‌های آهنی یا هر گونه ناخالصی درون اجزای موتور را جذب می‌کنند و این امر تأثیر مستقیمی‌بر افزایش غلظت آن‌ها دارد.

روغن موتور که حالت پیش فرض خود را از دست می‌دهد برای خنک کردن مناسب نیست و نمی‌تواند قطعات را به خوبی روان کند. این وضعیت شبیه به رگ‌های بدن انسان است. همان طور که رگ‌های مسدود شده فشار بیش از حد بر قلب وارد می‌کنند، روغن موتور نامناسب فشار بیش از حد بر سیستم پیشرانه خودرو وارد می‌کند؛ فشاری که می‌تواند باعث افزایش دما قطعات شود، اصطکاک قطعات را افزایش داده و در نهایت باعث خراب شدن موتور می‌شود. البته این توضیحات مختصری در رابطه با علل عوض کردن روغن بود. 

 

روغن موتور

 

 

بهترین زمان تعویض روغن موتور :


حدود 60 سال پیش که برای اولین بار از روغن موتور استفاده می‌شد هر روغن موتوری باید هر 7000 کیلومتر تعویض می‌شد. زمان تعویض روغن موتور دقیق نبود ولی در حال حاضر تکنولوژی روغن موتورها به قدری پیشرفت کرده که روغن موتورهای امروزی تا 15000 کیلومتر و حتی بیشتر نیز کاربرد دارند. اما باید بدانید این کیلومتر برای شرایط استاندارد تعریف شده است. وقتی شما در یک مسیر صاف و هموار بدون شیب و در هوایی که گرد و غبار نداشته باشد رانندگی کنید. علاوه بر این، سوخت خودروتان از کیفیت خوبی برخوردار بوده و از نظر گرما و سرما در شرایطی استاندارد قرار داشته باشید و فاکتورهای دیگر که اگر آن‌ها را فراهم کنید، در حقیقت در شرایط استاندارد رانندگی کرده‌اید. و در غیر این صورت تشخیص بهترین زمان تعویض روغن موتور اندکی پیچیده‌تر می‌شود.

 

روغن موتور

 

 

نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور :


۱- هنگام روشن شدن موتور صدای تیک تاک می‌شنوید
۲- بالابودن دور موتور در حالت درجا نشانه دیگر زمان تعویض روغن موتور
۳- کاهش یافتن شتاب خودرو نشانه زمان تعویض روغن
۴- صدای ضربات متوالی از موتور نشانه زمان تعویض روغن ماشین
۵- روشن شدن چراغ روغن نشانه زمان تعویض روغن
۶- تعویض روغن موتور ماشین با چک کردن روغن

 

روغن موتور

 

 

عوامل موثر در تعویض روغن موتور :


برای تعویض روغن موتور علاوه‌بر اینکه باید به کیلومتر طی شده ماشین توجه داشته باشید، باید محدوده زمانی مناسب را هم برای تعویض آن در نظر داشته باشید. چرا که به مرور زمان و حرکت روغن موتور در موتور خودرو، روغن خاصیت خود را از دست می‌دهد؛ به طوری که ویسکوزیته آن از بین می‌رود و چسبناکی آن کم‌تر می‌شود. پس زمان تعویض روغن موتور بسیار مهم است.

در دنیای امروزی با پیشرفت تکنولوژی روغن موتورهایی تولید می‌شود که حاوی نانو افزودنی‌ها هستند. این نانو افزودنی‌ها در برابر از بین رفتن خاصیت روغن موتور مقاومت می‌کنند و با حفظ خاصیت روغن موتور، زمان تعویض آن را به تاخیر می‌اندازند. 

 

روغن موتور

 

دیدگاه های کاربران (0)

نظر خود را بنویسید