ظهور ماشین های پرنده

ماشین پرنده چیست ؟

 

ماشین پرنده یا Flying car نوعی از خودرو می باشد که همانند یک هواپیمای کوچک یا هلیکوپتر به وسیله بال های ثابت و متحرکی که دارد، پرواز در آسمان را امکان پذیر می سازد. یک ماشین پرنده می تواند به صورت شخصی و یا جهت حمل و نقل عمومی و جابجایی مسافر مورد استفاده قرار گیرد.

ماشین های پرنده همواره یکی از موضوعات جذاب در داستان ها و فیلم های فانتزی و علمی تخیلی بوده اند، اما به نظر می رسد بشر به نقطه ای رسیده که امکان تحقق این رویا و تبدیل آن به واقعیت را پیدا کرده و در آینده ای نزدیک باید شاهد پرواز تاکسی های پرنده در آسمان شهرهای شلوغ و پرجمعیت باشیم.

 

ماشین پرنده

 


طراحی ماشین پرنده باید چگونه باشد؟

 

طراحی یک ماشین پرنده باید به گونه ای انجام شود که اتومبیل پرنده بتواند عملیات برخاستن از زمین، فرآیند پرواز و فرود را به نحوی کاملا ایمن، مطمئن و سازگار با محیط زیست چه در جاده های زمینی و چه در هوا انجام دهد. این طراحی باید به گونه ای انجام شود که خلبان یا راننده این تاکسی هوایی، به آسانی قادر به هدایت و کنترل آن بوده و کمترین میزان آلودگی صوتی را حین پرواز بر فراز شهر داشته باشد.


خودرو پرنده از چه زمانی وارد بازار می شود؟

 

در سال های اخیر شرکت های زیادی در کشورهای مختلف از جمله ژاپن، امریکا و آلمان اقدام به تولید اتومبیل های پرنده و آزمون و خطا روی این ماشین های هوایی کرده اند، اما همچنان هیچ طرح مشخصی از اتومبیل های پرنده در هیچ نقطه از جهان به تولید انبوه نرسیده است.

با توجه به ادعای شرکت های سازنده، اولین مرحله از تولید انبوه خودروهای پرنده در سال 2023 آغاز می شود، اما ایجاد بستری در شهرهای بزرگ جهت حمل و نقل هوایی و استفاده از خودروهای پرنده قطعا نیاز به زمان بیشتری خواهد داشت. طبق شواهد به نظر می رسد که توکیو پایتخت ژاپن یکی از اولین شهرهایی است که در حوالی سال 2030 می تواند از ساز و کار لازم جهت راه اندازی یک خط حمل و نقل هوایی به وسیله ماشین های پرنده برخوردار شود.

 

ماشین پرنده

 


ماشین پرنده چگونه از زمین بلند می شود؟

 

تمامی فناوری هایی که بر روی سایر وسایل هوایی موجود است بر روی خودرو های پرنده امتحان شده است، در این میان برخی از ایده بهتر از سایرین جوابگو بوده است. به طور مثال بهتر است یک ملخ همانند هلکوپتر به خودرو اضافه شود و یا برای بلند شدن این خودرو ها همانند هواپیماها از بال های ثابت استفاده شود.

تاکنون این دو طراحی جزو بهترین ایده ها بوده اند و انتظار می رود که یکی از آن ها بر روی خودرو های پرنده اضافه شود. حتی می توان این بال ها را به صورت تاشو طراحی کرد تا زمانی که راننده از روی زمین بلند شد بتواند این بال ها ببندد و موقع فرود مجدد باز کند.

 

ماشین پرنده

 

 

یک خودرو پرنده به چه صورت بر روی زمین فرود می آید؟

 

طرح های بسیاری در زمینه فرود آمدن و نشستن خودرو های پرنده موجود است اما بیشتر این طرح ها ناقص هستند و مشکلاتی در مورد آن ها وجود دارد. این وضعیت همچنان ادامخ دارد و شرکت های خودرو سازی موفق نشده اند طرح مناسبی برای فرود خودرو ها انتخاب کنند.

با این حال به نظر می رسد فرود این خودرو همانند هواپیما باشد. زمانی که خودرو پرنده به زمین نزدیک می شود سرعت خود را کم می کند و به آرامی بال های ثابت آن باز می شود، به کمک این بال ها می توان فرود امنی بر روی زمین انجام داد.


آیا ایمنی خودروهای پرنده قابل قبول است؟

 

اگرچه از نظر آماری، پرواز در آسمان بسیار ایمن تر از رانندگی روی زمین است، اما بر خلاف هواپیماهای مسافربری، ممکن است اتومبیل های پرنده از این میزان امنیت حین پرواز برخوردار نباشند و خلبانان یا رانندگان هوایی فاقد مهارت های لازم در مواقع اضطراری باشند.

اگر در آسمان نقص یا مشکلی جدی برای ماشین پرنده به وجود بیاید، ممکن است خودرو به پایین سقوط کند و منجر به کشته شدن یا آسیب مسافران و راننده و به بار آمدن خسارات مالی سنگینی شود. علاوه بر این، شرایط آب و هوایی نامناسب مانند هوای مه آلود و ابری و یا طوفان، رعد و برق و باران و برف نیز می تواند چالش برانگیز باشد و آیرودینامیک خودروی پرنده را تحت تاثیر قرار دهد. یک مشکل عمده دیگر در ایمنی خودروهای پرنده می تواند خطر برخورد این تاکسی های هوایی در صورت افزایش تعداد آنها در ناوگان حمل و نقل شهری باشد.

 

ماشین پرنده

 

 

مزایای استفاده از ماشین های پرنده چیست؟

 

حال که به طور کامل با ویژگی ها و شرایط استفاده از ماشین پرنده آشنا شدید، قصد داریم تا در ادامه به بررسی مزایای استفاده از این خودروها در ناوگان حمل و نقل عمومی بپردازیم:

 

کاهش میزان ترافیک و آلودگی هوا :

 

یکی از بزرگترین مشکلات اکثر شهرهای مدرن، ترافیک ناشی از تردد وسایل نقلیه جاده ای است. جاده هایی که مدت ها پیش ساخته شده اند به راحتی نمی توانند از پس این حجم از ماشین، کامیون و وسایل نقلیه دیگر برآیند و امروزه سبب افزایش میزان آلودگی و ترافیک در معابر شهری و برون شهری شده اند.

اکثر این وسایل نقلیه زمینی، از سوخت های فسیلی مانند بنزین استفاده می کنند و سوختن این سوخت ها سبب آلودگی هوا و انتشار گازهای سرطان زا نظیر مونوکسیدکربن، دی اکسید گوگرد و ذرات جامد ریز در هوا می شوند، که عامل اصلی بیماری های تنفسی و سرطان می باشند. از این رو استفاده از خودروهای پرنده اگر به قیمت کاهش میزان ترافیک و آلودگی هوا باشد، می تواند بسیار سودمند و مثمر ثمر باشد و با کاهش چشمگیر میزان ترافیک های شهری و برون شهری، موجبات کاهش آلودگی هوا را در شهرهای بزرگ فراهم سازد.


صرفه جویی در زمان :

 

اتومبیل های پرنده می توانند مسیری بسیار مستقیم تر و کوتاه تر را از نقطه A تا نقطه B در مقایسه با ماشین های زمینی طی کنند. این بدان معناست که در مقایسه با سفر روی زمین، آنها به سوخت کمتری نیاز دارند و مدت زمان سفر بسیار کوتاهتر بوده و سفر سریعتر انجام خواهد شد. صرفه جویی در زمان یکی از مهمترین مزایای استفاده از ماشین پرنده است.

 

رفاه بیشتر عابران پیاده و دوچرخه سواران :

 

با ترویج استفاده از خودروهای پرنده، میزان ترافیک شهری به طرز چشمگیری کاهش یافته و کاهش ترافیک سبب می شود تا عابرین پیاده و دوچرخه سواران با امنیت و آسودگی خاطر بیشتری در معابر شهری تردد کنند. ترویج استفاده از تاکسی هوایی می تواند سبب تبدیل شدن شهرها به مکانی برای پیاده روی و یا دوچرخه سواری در هوایی پاک جهت حفظ سلامتی و تندرستی عموم مردم جامعه باشد.

 

عدم نیاز به زیر ساخت های زمینی :

 

امروزه معابر شهری و جاده ای مدام در حال تغییر و گسترش جهت تامین فضای مورد نیاز برای عبور و مرور خودروهاست، یکی از مهمترین مزایای استفاده از ماشین پرنده عدم نیاز به زیر ساخت های زمینی است، در واقع به غیر از مکانی برای بلند شدن و فرود آمدن، این خودروها هیچ وابستگی به معابر زمینی جهت حمل و نقل ندارند و کل مسیر پرواز را در آسمان طی می کنند.

 

ماشین پرنده

 

 

معایب استفاده از ماشین های پرنده در چیست؟

 

درست است که استفاده از این خودرو مزایا بسیار جذابی دارد، اما قطعا معایبی در پشت استفاده از آن ها قرار دارد. به طور کلی معایب استفاده از ماشین های پرنده به شرح زیر است:

 

برای فواصل کوتاه مدت مقرون به صرفه نیستند :

 

استفاده از ماشین های پرنده برای مفاصل کوتاه مدت اصلا مقرون به صرفه نمی باشد زیرا که هزینه های بلند شدن و فرود آمدن آن ها بسیار یشتر از هزینه های جابجایی مسیر به صورت زمینی می باشد.

طبق تحقیقات انجام شده استفاده از این ماشین ها برای مسافت های بین 15 تا 25 کیلومتر مناسب می باشد و برای مسیر های کم تر از 15 یا 10 کیلومتر مقرون به صرفه نیستند.

 

محدودیت در تعداد حمل افراد :

 

با توجه به این که ساختار ماشین های پرنده باید به گونه ای باشد که سبک باشند، بنابراین نهایتا بتوان دو مسافر در این خودرو ها سوار شوند.

 

هزینه بالا :

 

برای ساخت خودرو های پرنده از تکنولوژی های بسیار مدرنی استفاده می شود و رانندگان نیز باید تخصص کافی در استفاده از آن را داشته باشند. این موضوعات سبب می شود هزینه استفاده از ماشین های پرنده افزایش یابد. پیش بینی شده که مبلغ یک مسیر با ماشین پرنده می تواند حدود سه تا چهار برابر بیشتر از مبلغ همان مسیر با تاکسی زمینی باشد.

 

وابسته به زیرساخت های پرواز و فرود :

 

زمانی که صحبت از ماشین های پرنده به میان می آید همه ما دوست داریم بتوانیم در هر نقطه ای پروا کنیم و هر جا که خواتسیم فرود بیاییم. اما متاسفانه این کار ممکن نیست و بسیار هم خطرناک می باشد.

استفاده از ماشین های پرنده باید دارای زیرساخت هایی مشخص باشد و مکان هایی بر روی زمین مشخص شود که مخصوص استفاده از این خودرو باشد.

 

ایجاد آلودگی صوتی :

 

از آنجایی که ماشین های پرنده از بال و ملخ استفاده می کنند پس قطعا سر و صدای بسیاری از آن ها بلند می شود. یک هلی کوپتر معمولی هنگام پرواز در حدود 100 دسی بل صدا تولید می کند، حال تصور کنید که اگر ماشین های پرنده آسمان شهر ما را پر کنند، این صدا صدها برابر می شود و این قضیه شبیه به این است که شما کنار باند یک فرودگاه زندگی کنید!

 

ماشین پرنده

 

دیدگاه های کاربران (0)

نظر خود را بنویسید