هیومن هورایزنز (Human Horizons) خودروساز نوپای چینی از دومین محصولش رونمایی کرد. نام این ماشین های‌فای‌ Z است و این شرکت می‌گوید اولین ماشینی است که بازوی رباتیک دارد.

هیومن‌ هورایزنز پنج سال پیش توسط دینگ لی، یکی از مدیران پیشین جنرال‌موتورز در چین تاسیس شد. آقای لی ابتدا می‌خواست محصولات تسلا را در چین تولید کند، اما پس از آن که مذاکره با کارخانه آمریکایی به نتیجه نرسید، او شرکت خودش را تاسیس کرد.

هیومن‌ هورایزنز ماشین‌های لوکس الکتریکی می‌سازد و در طراحی نگاهی آینده‌نگر دارد. این شرکت در توصیف جدیدترین مدلش گفته که های‌فای Z شبیه به ماشین‌هایی است که بیست سال دیگر به بازار عرضه خواهد شد.

بیش از چهار هزار لامپ ال‌ئی‌دی در ماشین استفاده شده است

 

HUMAN HORIZONS hiphi z

 

 

طول های‌فای Z بیشتر از پنج متر و عرضش بیشتر از دو متر است و لاستیک‌های بزرگ ۲۳ اینچی دارد. با این حال خودروساز چینی می‌گوید به خاطر فرمان‌گیری هر چهار چرخ با آن می‌توان مانند یک ماشین کوچک در شهرهای شلوغ و خیابان‌های باریک حرکت کرد.

یکی از امکاناتی که برای اولین بار در های‌فای Z استفاده شده، چراغ‌های ال‌ئی‌دی روی درها است. راننده می‌تواند با این چراغ‌ها برای رهگذارن یا ماشین‌های دیگر پیام نمایش دهد. شبکه چراغ‌های ماشین شامل بیش از چهار هزار لامپ ال‌ائی‌دی است که برای نمایش تصاویر مختلف قابل برنامه‌ریزی است.

درهای ماشین با نزدیک شدن راننده و سرنشین‌ها به طور خودکار باز می‌شود. ماشین هوش مصنوعی دارد که اکثر فرمان‌ها را صوتی دریافت می‌کند و هیومن هورایزنز می‌گوید این هوش مصنوعی آنقدر پیشرفته است که می‌تواند با انسان‌‌ها حرف بزند و از آنها یاد بگیرد.

 

HUMAN HORIZONS hiphi z

 

 

خودروساز چینی ادعا می‌کند که اولین کارخانه‌ای است که در یک ماشین از بازوی رباتیک استفاده کرده است. این بازوی رباتیک نمایشگر ماشین را کنترل می‌کند و بی‌صدا و بسیار سریع است. با این بازوی رباتیک نمایشگر دیگر به داشبورد نچسبیده، می‌توان آن را جلو و عقب برد و جهتش را به سمت راننده یا سرنشین تغییر داد.

هیومن هورایزنز می‌گوید های‌فای Z با هر بار شارژ می‌تواند تا ۷۰۵ کیلومتر حرکت کند. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ماشین کمتر از چهار ثانیه است. این ماشین فعلا فقط در چین فروخته خواهد شد و قیمتش بین ۸۹ هزار دلار تا ۱۲۹ هزار دلار اعلام شده است.

 

 

 

 

 

 

به اشتراک گذاری