داج (در ایران با تلفظ دوج)، یکی از برندهای خودروسازی زیرمجموعه گروه استلانتیس (FCA سابق) یا همان کرایسلر آمریکا است که در دوران کلاسیک و مدرنیته، اوج فعالیت خود را در ابتدای دهه ۱۹۹۰ میلادی و با مدل بی‌نظیر وایپر (Viper) آغاز کرد. این خودروساز آمریکایی که در دهه گذشته با ارائه قدرتمندترین شاسی بلندها، اسپرت کوپه و اسپرت سدان‌های جهان بار دیگر برگ برنده جدال قدرت و اسب بخار را از آن خود کرد، حالا با ورود به سومین دهه از قرن ۲۱ام، به موازات صنعت خودروسازی جهان برنامه‌های دیگری روی میز دارد.

کمپانی خودروسازی دوج از کانسپتی رونمایی کرده که ایده این خودروساز آمریکایی را از مدل‌ الکتریکی نمایش می‌دهد که حدود دو سال دیگر به بازار عرضه خواهد شد.

برخلاف ماشین‌های الکتریکی، کانسپت دوج بی‌صدا نیست. ماشین یک سیستم صوتی قوی دارد که در عقب ماشین گذاشته شده و صدای موتور هشت سیلندر دوج چارجر را شبیه‌سازی می‌کند.

 

dodge daytona srt

  

کانسپت دایتونا SRT بر اساس مشهورترین مدل دوج به نام چارجر ساخته شده است که به قدرت و سرعتش مشهور است. دوج تلاش کرده تا این ویژگی‌ها را در یک مدل الکتریکی شبیه‌سازی کند و امکاناتی به ماشین اضافه کرده که در ماشین‌های الکتریکی دیگر دیده نمی‌شود.

دوج اطلاعاتی از قدرت و سرعت ماشین منتشر نکرده و تنها گفته که ماشین با الهام از مدل چارجر دایتونا ساخته شده است. چارجر دایتونا در سال ۱۹۷۰ اولین ماشینی بود که در مسابقات جام ناسکار در آمریکا رکورد سرعت ۲۰۰ مایل در ساعت (۳۲۱ کیلومتر در ساعت) را شکست.

 

dodge daytona srt

 

 الهام‌گیری از خودروهای کلاسیک برای تولید داج چارجر دیتونا SRT الکتریکی تا سطح لوگو خودرو نیز پیش رفته است. اگر خوب به تصاویر این خودرو دقت کنید، مشاهده خواهید کرد که به جای لوگو قوچ از لوگو مثلثی شکل موسوم به Fratzog استفاده شده است. این مثلث در خودروهای داج دهه 1960 و 1970 مورد استفاده قرار می‌گرفت.

dodge daytona srt

 

فضای داخلی داج چارجر دیتونا SRT الکتریکی چندان عجیب و غریب نیست و ظاهری همانند دیگر خودروهای داج دارد. یک صفحه نمایش مرکزی 12.3 اینچی با یک دسته ابزار دیجیتال 16 اینچی و یک نمایشگر هدآپ 8 اینچی که اطلاعات مهم خودرو را ارائه می‌دهد، مجموعه نمایشگرهای این خودرو را تشکیل می‌دهند و باقی چیدمان کابین به صورت عادی انجام شده است. چهار حالت رانندگی Auto، Sport، Track و Drag نیز برای این خودرو در نظر گرفته شده است. نسل فعلی داج چارجر و داج چلنجر در سال 2023 به پایان راه خود می‌رسند و بنابراین انتظار داریم تا مدل‌های مفهومی معرفی شده طی مدت کوتاهی به مرحله تولید برسند.

 

به اشتراک گذاری