دانشجویان دانشگاه تکنولوژی آیندهوون در کشور هلند خودروی الکتریکی ساخته‌ اند که آلودگی برای محیط زیست ندارد و حتی هنگام حرکت دی‌اکسید کربن را جذب کرده و هوا را تصفیه می‌کند.

این خودرو که نامش زم (Zem) می باشد، نتیجه پروژه‌ای تحقیقاتی ۳۵ دانشجوی دانشگاه آیندهوون است. هدف این پروژه ساخت ماشین با حداقل آلودگی محیط زیست است.

قسمت های زیادی از این خودرو برای صرفه‌جویی در مواد اولیه با چاپگر سه‌بعدی ساخته شده است. همه قطعات پلاستیکی از مواد بازیافتی می باشد و ماشین طوری طراحی و ساخته شده که پس از پایان عمرش می‌توان با صرف انرژی کمی بخش‌های مختلف را بازیافت و دوباره از آن استفاده کرد.

 

zem

 

در فن‌آوری تازه‌ای که در این پروژه معرفی شده، ماشین هنگام حرکت دی‌اکسید کربن هوا را تصفیه کرده و آن را ذخیره‌ می‌کند. توسط دی‌اکسید کربنی که از این طریق ذخیره می‌شود می‌توان مصالح ساختمانی، سوخت‌های جدید و کود شیمیایی تولید کرد.

خودرویی که در این پروژه ساخته شده می‌تواند دو کیلوگرم دی‌اکسید کربن را در سال ذخیره کند. اگرچه این رقم چندان زیاد نیست، اما دانشجویان می‌گویند با سرمایه‌گذاری در این سیستم می‌توان کارایی آن را بیشتر کرد و در صورتی که این فن‌آوری در حجمی انبوه توسط خودروسازان استفاده شود، میزان قابل توجهی دی‌اکسید کربن از هوا تصفیه خواهد شد.

 

به اشتراک گذاری