یک شرکت هلندی به زودی اولین وسیله نقلیه برقی خورشیدی دنیا را به علاقمندان و مصرف‌کنندگان عرضه می‌کند. خودرویی زیست‌محیطی اما نه چندان ارزان که می‌تواند با یک بار شارژ بیش از ۷۰۰ کیلومتر راه طی کند.


کمپانی هلندی "لایت‌ایر" (Lightair) که در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده، از تولید ۹۴۹ وسیله نقلیه خورشیدی با موتور الکتریکی ۶۰ کیلووات خبر می‌دهد. موتورهای مورد استفاده در خودروهای خورشیدی به‌طور معمول حدود ۲ یا ۳ اسب بخار نیرو تولید می‌کنند.

مدیرعامل کمپانی می‌گوید وسایل نقلیه برقی گامی در مسیر آینده‌ای پاک هستند اما چه بهتر که این برق از سوخت خام تامین شود.

این شرکت ادعا کرده که خودروی تولیدی به لطف باتری‌های خورشیدی و برقی می‌تواند با یک مرتبه شارژ، بیش از ۷۰۰ کیلومتر راه طی کند. اعلام شده که پنل‌های خورشیدی روی سقف و درهای خودرو نصب می‌شوند."لایت‌ایر" مدل صفر دو و نیم میلیون یورو (بیش از ۵/ ۵۳ میلیون پوند) قیمت دارد و انتظار می‌رود در چند هفته آتی وارد بازارهای اروپایی شود.

البته این کمپانی در حال برنامه‌ریزی برای تولید یک مدل ارزان‌تر نیز هست که قیمت آن از ۳۰هزار یورو  شروع می‌شود. پیش‌بینی شده که نمونه مقرون به صرفه این خودرو تا پایان سال ۲۰۲۴ یا اوایل ۲۰۲۵ عرضه شود.

در خودروهای خورشیدی از فناوری موجود در صنایع هوافضا، دوچرخه‌ها، انرژی‌های تجدیدپذیر و مکانیسمی مشابه ساختار خودروهای برقی کمک گرفته می‌شود. تا کنون این خودروها به تولید انبوه نرسیده‌اند. در این خودروها، سلول‌های فتوولتاییک در تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی نقش دارد.

کمپانی‌های هیوندا و تویوتا از جمله شرکت‌هایی هستند که در عرصه تولید خودروهای خورشیدی و توسعه فناوری‌های آن فعالیت دارند.

به اشتراک گذاری