مزایا داشتن خودرو کراس اوور :

 


در حال حاضر، خودروهای کراس اوور بدون شک جزو محبوب‌ترین خودروهای بازار هستند. تا همین چند سال پیش چنین دسته‌ای در دنیای خودروها وجود نداشت. حتی بعد از عرضه نسل اول آن‌ها، کسی فکرش را نمی‌کرد که این خودروها، که نه در دسته شاسی‌بلندها قرار می‌گیرند و نه در دسته سدان‌ها، تا این حد در بین مردم محبوب شوند؛ اما این خودروها خیلی زود جایگاه خود را در بین مردم پیدا کردند و حالا هم به محبوب دل بسیاری از خانواده‌ها تبدیل‌شده‌اند.
ویژگی‌های مثبت کراس اوورها به حدی است، که در سال‌های اخیر روند فروش آن‌ها همواره صعودی بوده است و بازارهای جهانی را یکی پس از دیگری فتح کرده‌اند. به همین دلیل، امروز در مجله همراه مکانیک قصد داریم تا نگاه دقیق‌تری به مزایای خودروهای کراس‌اوور بی اندازیم و با آنچه باعث محبوبیت این خودروها شده است آشنا شویم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

 


تعریف کراس اوور؛ به چه خودرویی کراس اوور می‌گویند؟

 

کراس اوور، دسته جدیدی از خودروها است به همین دلیل معمولاً بسیاری از افراد تعریف دقیقی از آن‌ها ندارند. ازاین‌رو، قبل از بررسی مزایای خودروهای کراس‌اوور، بهتر است کمی با تعریف این خودروها آشنا شویم. در حقیقت، متر و معیارهای متفاوتی در بین کمپانی‌های خودروسازی جهان در مورد کراس اوورها وجود دارد. بااین‌حال در یک تعریف کلی، کراس‌اوور را باید دسته‌ای بین خودروهای سدان و شاسی‌بلندهای SUV بدانیم. کراس‌اوورها درواقع از ترکیب ویژگی‌های این دو دسته به وجود آمده‌اند و برخی از ویژگی‌های هریک از آن‌ها را به ارث برده‌اند.

آن‌ها مانند شاسی بلندها، ارتفاع بیش‌تری از سطح زمین دارند و طراحی بدنه آن‌ها نیز شبیه به این دسته است. در مقابل اما، خبری از موتورهای حجیم و پرقدرت SUV ها نیست و اکثر کراس‌اوورها با موتورهایی که معمولاً متعلق به دسته سدان‌ها هستند، روانه بازار می‌شوند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود خودروهای کراس‌اوور درعین‌حال که مانند شاسی‌بلندهای SUV، ظاهری پرقدرت و فضای کافی برای سرنشینان دارند، مصرف سوخت پایین و قیمت نزدیک‌تری به سدان‌های خانوادگی نیز داشته باشند. همین مزایای خودروهای کراس اوور آن را به دسته‌ای بسیار محبوب و خوش فروش بین خودروها تبدیل کرده است.

 

 

خودرو کراس اوور

 


مزایای خودروهای کراس اوور :

 

1.ارتفاع صندلی‌ها و دید مناسب نسبت به جاده :

 

ارتفاع صندلی و مسلط بودن به جاده، یکی از ویژگی‌های اصلی در خودروهای شاسی‌بلند است که باعث می‌شود بسیاری از افراد اقدام به خرید آن‌ها کنند. این مزیت در کراس اوورها نیز تا حدی دیده می‌شود. با این‌که هنوز هم SUV ها ارتفاع بیشتر و تسلط بهتری نسبت به جاده دارند، اما خودروهای کراس اوور حداقل از سدان‌ها ارتفاع بیش‌تری دارند و نسبت به آن‌ها در این بخش برتری پیدا می‌کنند.

ارتفاع بیش‌تر یعنی راننده می‌تواند تسلط بیش‌تری به جاده داشته باشد و کنترل خودرو نیز راحت‌تر خواهد بود. با این‌که این ویژگی شاید برای بعضی از افراد اهمیت زیادی نداشته باشد، اما یکی از اصلی‌ترین مزایای خودروهای کراس اوور به‌حساب می‌آید.

 

2.فضای بیشتر نسبت به سدان‌ها :

 

به‌طورکلی فضای کابین خودروهای کراس‌اوور، از سدان‌های معمولی بیش‌تر است و این موضوع در راحتی سرنشینان و راننده تأثیر مثبت زیادی خواهد داشت. هرچند که این موضوع در همه کراس‌اوورها، خصوصاً در نسل‌های جدیدتر آن‌ها، دیده نمی‌شود؛ اما درمجموع ارتفاع سقف و فضای بیش‌تر برای سر در جلو، جای پای بیش‌تر در عقب و فضای صندوق عقب بیش‌تر نسبت به خودروهای سدان، از مزایای خودروهای کراس اوور به‌حساب می‌آید. در اکثر خودروهای کراس اوور امکان تا کردن و خواباندن صندلی‌های ردیف دوم وجود دارد. این مزیت اجازه حمل بار بیش‌تری را در اختیار صاحبان این خودروها قرار می‌دهد که درنهایت این ویژگی، دسته کراس‌اوور را بین خانواده‌های پرجمعیت، محبوب و پرطرفدار کرد.

 

 

خودرو کراس اوور

 

3.مصرف سوخت به‌صرفه :

 

خودورهای کراس اوور، ویژگی‌های ظاهری خود را بیشتر از SUV ها به ارث برده‌اند. اما در مصرف سوخت برخلاف این غول‌های پرمصرف، بسیار به‌صرفه‌تر هستند. شاسی‌بلندها به دلیل وزن بیش‌تر، ابعاد بزرگ‌تر و موتورهای حجیم‌تر، معمولاً به انرژی بیش‌تری نیاز دارند. درنتیجه، این خودروها مصرف سوخت بالایی خواهند داشت. درحالی‌که مصرف سوخت خودروهای کراس اوور تقریباً به‌اندازه سدان‌های معمولی است. حتی در سال‌های اخیر کراس‌اوورهای هیبریدی نیز به بازار آمده‌اند، که عملاً مصرف سوخت بسیار کم‌تری نسبت به نسل‌های قبلی خود دارند. به‌این‌ترتیب، افرادی که می‌خواهند فضای کابین کافی و ارتفاع بیش‌تری در خودرو خود داشته باشند و در مقابل هزینه زیادی برای بنزین نپردازند، ترجیح می‌دهند به سراغ کراس اوورها بروند. این موضوع باعث می‌شود تا خودروهای کراس اوور در مقابل SUVها دست برتر را در بازار داشته باشند.

 

4.چندمنظوره بودن و قابلیت انطباق با شرایط :

 

کراس اوورها خودروهای چندمنظوره هستند و قابلیت تطبیق با شرایط مختلف را دارند. یک کراس‌اوور می‌تواند یک خودرو شهری و خانوادگی دوست‌داشتنی باشد. باوجود مصرف سوخت مناسب و اندازه کوچک‌تر نسبت به شاسی‌بلندها، به‌راحتی می‌توان از آن‌ها در ترافیک شهر استفاده کرد و مشکلی برای پیدا کردن جای پارک هم نداشت. در مقابل وقتی وارد جاده می‌شوید، ارتفاع بیشتر از سدان‌ها به شما تسلط بیش‌تری می‌دهد. ابعاد کوچک‌تر و وزن کم‌تر، به معنای مانورپذیری بیشتر و کنترل راحت‌تر خودرو است. حتی اگر وارد جاده‌های فرعی و آفرود شوید هم، می‌توانید تا حدی روی کراس‌اوور کوچک خود حساب باز کنید. بنابراین شما یک خودرو دارید که در شرایط مختلف می‌تواند به‌خوبی از پس وظایف خود برآید. البته کیفیت ساخت خودرو و ویژگی‌های فنی آن در این موضوع تأثیرگذار هستند؛ اما به‌طورکلی این موضوع را می‌توان جزو مزایای خودروهای کراس اوور برشمرد.

 

 

خودرو کراس اوور

 

5.قیمت مناسب :

 

یکی دیگر از دلایلی که مردم عاشق خودروهای کراس اوور هستند، قیمت مناسب و به‌صرفه‌ آن‌ها است. با این‌که اکثر ویژگی‌های کراس اوورها مشابه یک شاسی‌بلند SUV است، اما قیمت آن‌ها بسیار پایین‌تر است. به‌این‌ترتیب افرادی که استایل شاسی بلندها را می‌پسندند اما بودجه زیادی ندارند، ترجیح می‌دهند به سراغ خودروهای کراس‌اوور بروند. به‌طورکلی فرآیند ساخت این دسته از خودروها بسیار کم‌هزینه‌تر از شاسی بلندها است. از طرفی معمولاً کراس‌اوورها بازار پرتقاضایی دارند و در تعداد بالا تولید می‌شوند. این موضوع نیز، هزینه‌های تمام‌شده کلی، برای شرکت‌های سازنده راه کاهش می‌دهد. درنتیجه آن‌ها نیز باقیمت کم‌تری خودروهای کراس اوور را به بازار بفرستند.
از طرفی ازلحاظ قیمتی، تقریباً تفاوت معناداری بین سدان‌های معمولی و کراس‌اوورها دیده نمی‌شود. به‌این‌ترتیب افراد می‌توانند با بودجه‌ای تقریباً نزدیک به بودجه خرید یک سدان، اقدام به خرید کراس اوور با امکانات و مزایای بیش‌تری کنند. البته این مورد در ایران چندان دیده نمی‌شود و با افزایش محبوبیت کراس‌اوورها، قیمت این خودروها نیز به شکل فزاینده‌ای در حال بالا رفتن است. بااین‌حال، همچنان باید قیمت مناسب را در لیست مزایای خودروهای کراس اوور قرار داد.

 

6.تنوع زیاد :

 

بعد از این‌که در سال 2006 کراس‌اوورها توانستند بیش از 50 درصد کل تولیدات خودرویی جهان را به خود اختصاص دهند، بسیاری از شرکت‌ها تصمیم گرفتند تا مدل‌های کراس اوور جدیدی را به بازار عرضه کنند. باتوجه به مزیت‌های خودروهای کراس‌اوور که تاکنون به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توان گفت که این خودروها ازنظر کاربرد، بسیار میانه‌رو هستند. این موضوع، کار شرکت‌های خودروسازی را برای تولید و ایده پردازی بسیار آسان کرده است؛ درنتیجه اکنون شاهد تنوع زیاد خودروهای کراس‌اوور هستیم.

به‌این‌ترتیب، افراد با هر سلیقه‌ای که داشته باشند می‌توانند گزینه مناسب خود را در بازار کراس‌اوورها پیدا کنند. این مورد را باید یکی از مزایای خودروهای کراس اوور به‌حساب آوریم.

 

 

 

 خودرو کراس اوور

به اشتراک گذاری